Šubičeva kolonija letos v Selški dolini

20.6.2025

Šestindvajseta kolonija po vrsti je bila letos med 16. in 18. majem organizirana v Sorici. Tja so jo preselili na pobudo domačina, sedanjega predsednika Združenja umetnikov Škofja Loka, fotografa Andreja Tarfile.

»Likovna kolonija se na mojo pobudo prvič seli iz Poljan, rojstnega kraja Iveta Šubica, v Sorico, rojstni kraj še enega velikega slovenskega slikarja – Ivana Groharja,« je povedal na odprtju kolonije. »S tem simbolnim premikom želim poudariti bogastvo, ki ga nosita obe dolini – Poljanska in Selška – ter v duhu sodelovanja še močneje povezati naš skupni kulturni prostor na Škofjeloškem, katerega središče je Škofja Loka,« je še poudaril.
Tema letošnje kolonije, ki se je je udeležilo okoli 25 članov združenja in vabljenih gostujočih umetnikov, je bila Zeleno in je po mnenju umetnikov prav zaradi svoje navidezne preprostosti odpirala širok in bogat prostor za razmislek. Kot je zapisal član združenja in predlagatelj naslova Matjaž Bertoncelj, to »bogastvo pomenov umetnikom omogoča, da so se v teh dneh poglobili ne le v naravo, ampak tudi vase in v našo družbo. Nastajajo dela, ki nosijo bodisi različne odtenke zelene – od umirjenih in nežnih, do tistih, ki nas izzivajo, od estetskih do tistih, ki nas spodbudijo k razmisleku – bodisi odkrivajo druge pomene pojma Zeleno«. V kulturnem delu programa sta ob odprtju za preplet glasbe in poezije poskrbela Tomaž Hostnik in Agata Trojar. Poseben del večera so namenili tudi spominu na Nežo Maurer – veliko pesnico in dolgoletno članico ter nekdanjo predsednico združenja.

Dela na ogled v Škofji Loki
Prva organizacija kolonije v Sorici je pomenila nekoliko več priprav in usklajevanja, pri čemer so pomagali številni. Zadovoljni pa so, da so jih domačini v Sorici izjemno lepo sprejeli. »Po odzivih ustvarjalcev lahko z veseljem rečem, da je bila Sorica navdihujoče prizorišče. Umirjenost kraja, njegova narava, zgodovina in tudi infrastruktura so ponudili odlične pogoje za ustvarjanje. Vesel sem, da so se umetnice in umetniki odzvali z odprtostjo, z ustvarjalnim žarom – in da so dela, ki jih danes prvič predstavljamo javnosti, več kot le odsev pokrajine. So razmislek o prostoru in času, o občutjih in identiteti – in ne nazadnje tudi o nas samih,« je ob odprtju razstave del v zbrane nagovoril predsednik 7. junija v Sokolskem domu v Škofji Loki. »Vsako delo, ki ga boste danes videli, nosi del izkušnje, ki smo jo skupaj soustvarjali v dneh kolonije – in prav v tem je moč tovrstnih srečanj: v skupnosti, v navdihu, v izmenjavi misli v ustvarjalnem dialogu z okoljem,« je še povedal Tarfila. Zahvalil se je vsem sodelujočim umetnicam in umetnikom – za predanost, pogled na svet in za to, da ohranjajo »živ duh te kolonije«.

Razstava bo na ogled do 29. junija v delovnem času Sokolskega doma od torka do petka med 10. in 12. ter med 17. in 19. uro, ob sobotah od 9.30 do 12.30, ob nedeljah pa od 9.30 do 12.30 in od 17.00 do 19.00.

Damjana Peternelj