Dolgčasa ne poznajo
20.3.2025
Družina Jureta in Urške Štucin s kmetije Podlešan v Žirovskem Vrhu Sv. Urbana je trenutno največja v občini Gorenja vas - Poljane, saj imata kar osem otrok. O tem je bila krajša novica objavljena že v februarski številki Podblegaških novic.
Tokratni obisk pri njih pred materinskim dnevom pa je bil namenjen pogovoru o tem, kako poteka življenje v tako obsežni družinski skupnosti, kakršne so bile pogoste v preteklosti, v današnjem času pa so postale precej redke.
Kot sta zakonca povedala, sta se poročila relativno mlada, poroka je bila leta 2008, ko je Jure štel 26, Urška pa 21 let. Prvi otrok, ki sta mu dala ime Aleksander, se jima je rodil že dve leti prej, ravno na božič, po poroki pa so na svet prišli še Lili, Patrik, Erazem, Avguštin, Nina, Maja in lani poleti še Valentin. Pri vseh porodih je bil oče Jure zraven, prerezal je tudi popkovnico. Oba sta že zgodaj vedela, da si želita veliko otrok. Razlog za takšno odločitev je med drugim v tem, da oba izhajata iz velikih družin, pri Juretu je bilo sedem otrok, šest bratov in ena sestra, pri Urški, ki izhaja iz Lučin, pa osem otrok, šest bratov in dve sestri. Oba delata doma na kmetiji, obdelujejo štirideset hektarjev površin in redijo živino. Ker je kmetija v hribovitem svetu, je delo težje kot v dolini, ga pa seveda nikoli ne zmanjka. Kmetovanje ju veseli, saj so skupaj z otroki, ki po svojih močeh pomagajo pri kmečkih opravilih, veliko v naravi, kar ima svojo vrednost. Dva najmlajša sta še doma, osnovnošolci hodijo v šolo v Gorenjo vas, Aleksander obiskuje srednjo lesarsko šolo v Škofji Loki, ker ga veseli delo z lesom, Lili pa srednjo vzgojiteljsko šolo v Ajdovščini, kjer čez teden biva v dijaškem domu. Osnovnošolce na domačem dvorišču pobere kombi, srednješolca pa uporabljata javni avtobusni prevoz. Kot so še povedali starši, se otroci med sabo lepo razumejo, starejši pomagajo mlajšim, s šolo pa tudi nimajo posebnih težav in v glavnem vse uredijo sami in s pomočjo učiteljev, onadva pa se v šolski proces ne vmešavata, če ni nujno. Pomembno se jima zdi, da se otroci zavedajo, da se učijo zase in v skladu s svojimi zanimanji. Razen dveh srednješolcev drugi otroci nimajo telefona, ker Jure in Urška ocenjujeta, da ga ne potrebujejo. Če je treba, na mlajše popazijo Juretovi starši, ki so v lanskem letu praznovali 60. obletnico poroke. V krogu domačih so jo tudi lepo zaznamovali. Praznujejo tudi vse rojstne dneve in druge praznike, predvsem božič in veliko noč, pogosto jih obiščejo tako Juretovi kot Urškini sorodniki. Oblačila otroci nosijo drug za drugim, dobijo pa jih tudi od prijateljev ali sorodnikov, tako da jih imajo vedno dovolj, kupujejo jih le, če je to nujno. Za prevoze tako številne družine imajo svoj kombi, če gredo vsi skupaj in še stari starši, uporabijo še avto. Otroci imajo radi domačo hrano, veliko se igrajo zunaj, še posebno radi se družijo s psičko Ajko in mucki. Kot še dodajata Jure in Urška, jim v tako številni družini nikoli ni dolgčas.
Juer Ferlan