Papež blagoslovil medvedka za Enjo
20.6.2025
Enja Krek z Dolenje Dobrave je stara 15 let in zaključuje 9. razred osnovne šole v Gorenji vasi. V šolo hodi zelo rada, saj ji znanje veliko pomeni, prav tako pa tudi družba sošolcev in sošolk. Obiskovanje šole in učenje pa ji je otežila bolezen, ki jo je napadla pred dvema letoma.
Prve težave so se ji začele pojavljati že jeseni leta 2022. Kot je povedala njena mami Darja, so se ji najprej začele pojavljati bolečine v nogah, še posebno v kolenih, ponoči se je zbujala zaradi njih. Ker Enja ne tarna veliko, je nekaj časa zdržala z njimi, ko pa je začela še hujšati in je večkrat dobila vročino, jo je mami odpeljala k zdravniku. Opravili so pregled krvi, po slabih izvidih pa so jo takoj napotili na pediatrično kliniko zaradi suma na otroško revmo. Dobila je zdravila, ki so ji začasno pomagala. Ker pa težave niso povsem ponehale, so opravili še dodatne preiskave. Odkrili so, da ima tumor na medenici, tako imenovani Ewingov sarkom, redek rak kosti ali mehkega tkiva, ki v večji meri prizadene otroke in najstnike. Takoj so jo sprejeli na hemato-onkološki oddelek Pediatrične klinike v Ljubljani in še v istem tednu po diagnozi začeli zdravljenje. Diagnozo je, kot je dodala mami, dobila 15. februarja, na mednarodni dan boja proti otroškemu raku. Po njenih besedah je Enja dobro sprejela diagnozo, predvsem jo je skrbelo, kako bo s šolo. Oblike raka, ki se je pojavil Enji, ni bilo možno operativno zdraviti, zato je morala poleg kemoterapij tudi na protonsko obsevanje v Italijo, v mesto Trento, kamor je napotenih veliko slovenskih otrok z rakom. Tako obsevanje je namreč bolj tarčno usmerjeno in zato prijaznejše do bolnika. Lani se ji je rak ponovil, zato so morali zdravljenje opraviti še enkrat. Zdravljenje so Enji olajšale sošolke, ki so jo obiskovale in jo hrabrile ter poskrbele, da se je kljub dolgi odsotnosti počutila vključeno. Sicer je šolanje za dolgotrajno bolne otroke zelo dobro urejeno, saj ima pediatrična klinika svoje učitelje, ki so v bolnišnici ali pa na daljavo z Enjo predelovali snov. Pa tudi sodelovanje z matično osnovno šolo je bilo več kot odlično. Po dobrih dveh letih intenzivnega zdravljenja je Enja trenutno v procesu zaključevanja zdravljenja, zadnji izvidi so spodbudni. Ob strani ji poleg mami Darje, ki je bila ves čas zdravljenja na negi, da se je lahko v največji meri posvetila skrbi za hčerko, veliko časa je preživela z njo tudi na Pediatrični kliniki, stojijo ob strani tudi tri sestre, vsem pa je trdna opora oči Sebastjan.
Za družino, predvsem mami, je bil pomemben tudi duhovni vidik zdravljenja. Ko so izvedeli za njeno bolezen, ji je pred začetkom zdravljenja domači župnik Marjan Lampret podelil bolniško maziljenje, kadar je bila doma, ji je nosil tudi sveto obhajilo, saj zaradi nevarnosti okužb ni smela v cerkev. V župniji Trata se je oblikovala molitvena skupina, ki je ob nedeljah v cerkvi začela moliti za njeno ozdravljenje, za ta namen so bile darovane tudi svete maše, molitvi pa so se pridružili še ljudje od drugod. Darja je povedala, da stoodstotno verjame, da je to pomagalo Enji. Kmalu po začetku zdravljenja so se Krekovi včlanili v društvo Junaki tretjega nadstropja in se še vedno udeležujejo njihovih dogodkov, ki so namenjeni družinam otrok z rakom. Na pomoč jim je priskočil tudi Inštitut Zlata pentljica, ki je Enji podelil štipendijo iz Katrinega sklada. Enja se udeležuje tudi njihovih dogodkov, tako se je februarja letos na Brdu pri Kranju udeležila podelitve naziva zlati ambasador otrok z rakom, kjer je bil prisoten tudi premier Robert Golob s spremljevalko Tino Gaber. Slednja je Valeriji Čarman, ki je z možem Ivom ustanoviteljica Zlate pentljice, ponudila, da ob udeležbi na umestitvi papeža Leona XIV. prosi za blagoslov Enjinega medvedka. Enja se je na prijazno gesto z veseljem odzvala, dodala pa je še manjšega plišastega kužka, za vsak primer, če bi bil medvedek prevelik. Medvedek, ki ga je blagoslovil papež, Enjo še zdaj razveseljuje, kužka pa je podarila svetišču na Brezjah, kjer bo med votivi ob Mariji Pomagaj dobil mesto v posebni vitrini.
Jure Ferlan