Pol stoletja Planinskega društva Sovodenj

6.2.2025

Slavnostni dogodek so zaznamovali decembra v dvorani na Sovodnju, točno na 50. obletnico ustanovitve. Kulturni program so oblikovali delovni člani društva, učenci šole s Sovodnja, citrarka in harmonikar. Izdali so zbornik, podelili častne znake Planinske zveze Slovenije in društvene zahvale.

Pisalo se je leto 1974, ko je skupina ljubiteljev planin in gora 14. decembra ustanovila Planinsko društvo (PD) Sovodenj. Ustanovni člani so se podali na to pot, čeprav so bili brez izkušenj in denarja. Privabljali so nove člane in iskali finančna sredstva za delovanje. Pozornost so usmerili v delo z mladimi. Ustanovili so pionirski, mladinski, markacijski in vodniški odsek, odsek gorske straže ter gospodarski odbor. Skozi obdobje petih desetletij so društvo daljši ali krajši čas vodili štirje predsedniki, Slavko Hribar dobrih 13 let, Dušan Platiša in Janez Primožič po en mandat in Lovro Telban 28 let. Leta 2023 je vodenje prevzela Barbara Telban. V turističnem in planinskem društvu se je rodila ideja o skupni gradnji brunarice v Stari Oselici pod Štorom. Razvoj dogodkov je kmalu prinesel odstop turističnega društva od sofinanciranja in dela pri nadaljnji gradnji. Leta 1976 so najprej zgradili vodno zajetje. Traso 1240 metrov dolgega vodovoda so kopali ročno. Pomagali so številni krajani. Leto kasneje je na predvideni parceli za kočo že tekla voda, pravega električnega daljnovoda pa ni bilo vse do leta 1983. PD se je odločilo za zidano kočo in jo po fazah, po množici ur udarniškega dela članov, sokrajanov in drugih somišljenikov, spravilo pod streho, opremilo, uredilo in po desetih letih gradnje, 7. septembra 1986, tudi uradno odprlo. Leta 1985 so zgradili triprekatno greznico, leto kasneje pa na trasi vodovoda večji zbiralnik vode. Vsi dodatni objekti ob koči, drvarnica, večnamenska betonska plošča in kozolec, so kasneje zrasli iz potreb koče in dogodkov ob njej. Leta 1998 so na podstrešju uredili skupna ležišča, ki so ob obstoječih petih sobah precej povečala prenočitvene zmogljivosti. Postavitev male komunalne čistilne naprave sega v leto 2012. V letih 2017, 2018 in 2019 je tekla gradnja prizidka terase. Na njej je prijetno posedeti in uživati v razgledu. Na njenem podstrešju so uredili še dodatna ležišča. Planinska koča na Ermanovcu je leta 2016 pridobila dva certifikata, družinam in okolju prijazna planinska koča.

Za vsem naštetim, kar ima danes društvo v lasti, je nešteto ur prostovoljnega dela, truda in časa posameznih članov PD in krajanov, za kar gre vsem velika zahvala. Nekateri starejši so od mladosti naprej rasli z društvom, dogodki in gradnjami na Ermanovcu. To pusti pečat v duši in zavedanju, da so ustvarili nekaj za skupno dobro in predajajo naprej mlajši generaciji. Društvo že od ustanovitve skrbi za vse pohodne poti na območju krajevne skupnosti Sovodenj. Sprva so to delo opravljali planinski vodniki, kasneje markacisti. Organizirali so nadelave, obnavljajo in vzdržujejo planinske poti, postavljajo smerokaze in čistijo podrast. Slovenska planinska pot, Loška planinska pot, Pot kurirjev in vezistov, VIA Alpina, pohodna pot ob nekdanji rapalski meji, pohodni krog občine Gorenja vas - Poljane, za vse to skrbi enajst aktivnih markacistov, ki ima na skrbi več kot 50 kilometrov poti, več kot 60 smernih tabel in okrog 350 markacij. Najdaljši staž med markacisti ima Lovro Telban. On in Bojan Šifrar sta bila najdlje načelnika markacistov in aktivna še v Meddruštvenem odboru PD za Gorenjsko (MDO). Pred nekaj leti sta prejela Knafelčevo priznanje PZS, ki ga podeljujejo markacistom.

Vodniki PD Sovodenj so vse od leta 1975 aktivni steber društva in vseh dejavnosti v njem. Skozi desetletja so organizirali in vodili mnoge spominske pohode, pohode in izlete po hribih in gorah v Sloveniji in tudi tujini, tako v poletnih kot v zimskih razmerah. Na Podružnični šoli Sovodenj je med letoma 1976 in 1986 delovala planinska šola pod vodstvom Marije Hribar. Kasneje so učitelji, planinski vodniki in starši skrbeli za stik otrok s planinstvom. Tri desetletja so vodniki na planinsko-turistične izlete po Sloveniji enkrat letno spremljali učence sovodenjske šole, njihove starše ter delavce šole. V društvu trenutno deluje pet usposobljenih vodnikov. Lovro Telban in Franc Drmota sta od PZS pred dvema letoma prejela naziv častni vodnik za prostovoljno vodništvo, ki traja trideset in več let. Vodniki pomagajo tudi pri organizaciji in izpeljavi vsakoletnega novoletnega rekreativnega pohoda na Bevkov vrh (2. januarja), pa na Ermanovec v spomin Tarzana in Hribarja (marca) ter pri prvomajskem pohodu na Ermanovec. Ti prvomajski pohodi se vrstijo že 30 let, torej od leta 1994. Prvi novoletni rekreativni pohod na Bevkov vrh sega v leto 1999. Pohodi v spomin na Janeza Zatlerja - Tarzana in Slavka Hribarja se vrstijo od leta 2012. V planinskih vrstah deluje tudi odsek varuhov gorske narave, ki v društvu šteje nekaj čez deset članov.

Pohodništvo, planinska koča in prireditve zaznamujejo PD Sovodenj. V pripravo, organizacijo in izvedbo prireditev vlagajo delovni člani društva veliko prostega časa, energije, volje in truda. Prva prireditev Srečanje slovenskih citrarjev sega v leto 1991. V nekoliko spremenjeni zasnovi sedaj avgusta poteka kot Srečanje citrarjev in harmonikarjev. Prireditev Šport, glasba, ples se je pojavila leta 1995 in ostala na sceni devet let. V tistem času in kasneje, ko so športnike predstavljali tudi na Srečanju citrarjev, se je pred kočo na Ermanovcu oglasilo zelo veliko uspešnih športnikov z različnih področij, tudi alpinistov. Od leta 2011 vabijo spomladi na prireditev Škrat na Ermanovcu starejše predšolske otroke in mlajše šolarje. 

Jesenski čas zaznamuje razstava gob. V sodelovanju z Gobarskim društvom Škofja Loka so jo začeli postavljati leta 1993. Kar nekaj vmesnih let so takrat na prireditvi igrali tudi harmonikarji. Pestre aktivnosti društva ustvarja delovno članstvo. Nekaterim zaslužnim posameznikom so podelili bronaste, srebrne in zlate častne znake Planinske zveze Slovenije. 

Ob 50-letnici so izdali tudi zbornik Pol stoletja planinskega društva Sovodenj. Na dobrih sto straneh je v pisni in slikovni govorici odtis dosedanjega dela društva, bolje rečeno ljudi, ki so mu posvečali čas, trud in znanje. Jubilej društva so praznovali ponosno in s hvaležnostjo, v družbi predstavnikov sosednjih PD, MDO PD za Gorenjsko in drugih gostov.

Milka Burnik