Stari Poljanci spet našli svoj mir
19.9.2024
V začetku septembra je v Poljanah potekal pokop okostij, ki so bila izkopana v zadnjem sklopu arheoloških raziskav na arheološkem najdišču sv. Martina v Poljanah in bodo zdaj počivala na poljanskem pokopališču.
Nekaj ur pred pokopom so lahko krajani pred poslovilnim objektom s kropljenjem počastili posmrtne ostanke ljudi, ki so tu živeli davno nazaj, pred stoletji, vsekakor še pred sredino 19. stoletja, ko so v Poljanah iz okolice cerkve pokopališče prestavili na sedanje mesto. Dogodek sta organizirali Župnija Poljane in Občina Gorenja vas - Poljane.
Pogrebno svečanost je vodil poljanski župnijski upravitelj dr. Jože Plut, prisotna sta bila tudi podžupan Anton Debeljak in predsednik KS Poljane Franc Dolenec. S tem dejanjem so se dostojno ponovno pokopali posmrtni ostanki ljudi, ki so bili najdeni v zadnjem delu arheoloških raziskav na skrajnem južnem delu arheološkega najdišča na območju nekdanje cerkve. Skupaj je bilo med arheološkimi raziskavami izkopanih in raziskanih 763 grobov, kar predstavlja večji del območja, kjer je bilo ob nekdanji župnijski cerkvi sv. Martina domnevno kar več kot tisočletje osrednje pokopališče zgornje Poljanske doline. En pokop teh ostankov je že bil opravljen, tokrat so pokopali okrog tristo skeletov v grob ob zgornjem delu pokopališkega obzidja levo od kapele. Večino so pred pogrebom vstavili v grob, nekaj pa jih zložili v simbolično krsto, ki so jo pogrebci med obredom spustili v grob. Dr. Plut je v nagovoru poudaril, da je pokop telesa ena izmed najosnovnejših civilizacijskih vrednot, ki si jo zasluži vsak človek.
Navedeni pokop posmrtnih ostankov s pokopališča pri nekdanji farni cerkvi v središču Poljan je bil že tretji po vrsti, saj je bil slovesen pokop ob prisotnosti nadškofa izveden že lani, na mesto sedanjega pokopališča pa je bil izveden tudi pokop po arheoloških raziskavah iz leta 2009, ko se je skozi Poljane obnavljala cesta. Kot so zapisali na spletni strani občine, so s pokopom skušali spoštljivo zagotoviti karseda pietetno obravnavo starodavnega zadnjega počivališča naših prednikov. V naslednjih fazah pa želijo arheološko najdišče, ki je bilo zaradi regionalnega pomena in dobre raziskanosti na predlog Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS razglašeno za kulturni spomenik, čim bolje protipoplavno sanirati in trajno prezentirati. Na območju najdb iz romanske in gotske dobe je v načrtu ureditev pokritega zavarovanega območja, ki bo omogočalo oglede vodenim skupinam, nadkrito pa bo s prireditveno ploščadjo in simbolno silhueto strehe nekdanje baročne cerkve. Na območju tlorisa baročne cerkve bo urejena odprta ploščad, ki bo del vaškega parka v središču Poljan.
Jure Ferlan