Že v srednji šoli sanjal, da bi delal v tujini

6.2.2025

Andraž Klinec iz Poljan že štiri leta živi in dela v Združenih državah Amerike. Da bi delal v tujini, je sanjal že v srednji šoli. Zaupal nam je, kakšna sta njegovo življenje in delo, ko so sanje postale resničnost.

V Ameriko ste se preselili zaradi službe?
Tako je, v Ameriko sem se februarja 2021 preselil zaradi službe. V Sloveniji sem bil zaposlen v podjetju Sibo G Škofja Loka, ki ponuja rešitve na področju zapiralne embalaže. Podjetje se je odločilo, da del proizvodnje preseli v ZDA, v zvezno državo Virginija. Objavili so interni razpis, na katerega sem se prijavil, in bil izbran.

Ste pri selitvi čez lužo imeli kaj težav?
Ne, nobenih. Tu sem moral urediti dokumente: vozniško dovoljenje, osebno izkaznico, zavarovanje in številko socialnega zavarovanja. Največja težava so bile dolge čakalne vrste zaradi covida. Registrirati se je bilo treba na spletu, kjer si dobil datum in uro. Če si termin zamudil, se je postopek podaljšal vsaj za tri tedne.

Kakšno delo opravljate?
Moje delo je zelo raznoliko. Obvladati moram različna področja, od logistike, energetike, proizvodnje do tehnologije. V službi mi ni nikoli dolgčas in vedno se lahko zgodi kaj nepričakovanega. Delovnik je osemurni ali več, odvisno od situacije. Če denimo pride do okvare orodja, delamo tako dolgo, da orodje popravimo in lahko nadaljujemo proizvodnjo.

Ste edini Slovenec v podjetju?
V podjetju smo štirje Slovenci, ki skrbimo za nemoteno in uspešno delovanje podjetja. Poleg nas je zaposlenih tudi 30 Američanov. Tako komuniciram v slovenskem in angleškem jeziku.

Kako oddaljeno je podjetje od vašega doma?
Živim v mestu Harrisonburg v državi Virginija. Podjetje je na drugi strani mesta, to je 20 minut vožnje. Mesto ima približno 50 tisoč prebivalcev in dve univerzi: James Madison University in Eastern Mennonite University. Tu študira približno 25 tisoč študentov. Mesto je zelo lepo urejeno in čisto, s številnimi parki z urejenimi sprehajalnimi potmi in veliko športnimi površinami. Virginija je od glavnega mesta ZDA, Washingtona, oddaljena dve uri vožnje.

Kako ste se navadili na življenje v Ameriki? Vas je kaj presenetilo, šokiralo?
Na tukajšnje življenje sem se navadil, preživel tudi začetni šok. (smeh) Na vse skupaj sem bil že malce pripravljen, saj sem bil prvič v ZDA že konec leta 2020. Tako sem približno vedel, kaj me čaka. (smeh) Življenje tu ni tako poceni kot v Sloveniji, obisk restavracije te hitro stane od 30 do 50 ameriških dolarjev na osebo, to je od 29 do 47 evrov. Prav tako so dražje trgovine. Najcenejši je bencin, ki trenutno stane tri ameriške dolarje za galono, kar je 0,90 evra za liter.

Kakšen vtis je na vas napravila Amerika in tamkajšnji prebivalci?
Amerika je zelo velika država ter geografsko in podnebno zelo raznolika. Tu se dve uri peljati z avtom ni nič takega, saj se eden izmed sodelavcev vozi iz Zahodne Virginije, ki je od podjetja oddaljena uro in pol. Za primerjavo: Virginija je trikrat večja od Slovenije. Jaz živim na vzhodni obali ZDA in pokrajina je zelo podobna Sloveniji: veliko je gozdov, jezer, rek, hribov, morje … – le da gre za večje območje. Bolj ko greš proti zahodu, bolj se pokrajina spreminja. Trenutno v Los Angelesu divjajo veliki požari, pri nas v Virginiji pa je –14 °C. Ljudje so zelo prijazni, vljudni, če potrebuješ pomoč, so pripravljeni pomagati.

Sliši se skoraj tako, kot bi opisovali Poljance. Vas daje domotožje?
Ne, domotožja nimam, saj se z domačimi lahko slišim vsak dan. Domov pridem vsaj dvakrat letno. Obiskali so me tudi prijatelji, s katerimi smo se podali na nekajdnevni »roadtrip« po Ameriki. Res nepozabno! Vsi so bili navdušeni in so se strinjali, da še pridejo na obisk.

Vaši znanci in prijatelji vedo, od kod prihajate?
Po pogovoru z nekaj domačini sem bil kar presenečen, da so nekaj malega vedeli o Sloveniji. Večina pozna Luko Dončića, Gorana Dragića, Anžeta Kopitarja in pa seveda prvo damo Melanio. Nekateri so Slovenijo tudi obiskali, saj so slišali, kako je lepa, in bili nad videnim in doživetim izjemno navdušeni. Kot zanimivost: eden od znancev mi je povedal, da je v neki reviji videl reklamo za gostilno Ane Roš, ki ima Michelinovo zvezdico. To je pokazal svoji ženi in takoj sta se odločila, da obiščeta Slovenijo. Nad obiskom sta bila tako navdušena, da se bosta še vrnila.

Kakšno je bilo vzdušje v Virginiji pred ponovno prisego Donalda Trumpa?
Večina mojih ameriških sodelavcev je volila Donalda Trumpa, tako da so bili vsi zelo veseli njegove ponovne zmage. Vendar pa v Virginiji ni dobil večine glasov.

Kaj počnete v prostem času?
Z avtom se rad zapeljem na kakšen krajši izlet, si ogledam katero od znamenitosti. Zelo rad hodim v hribe, saj so zelo lepo urejene pohodniške poti in razgledne točke. Pozimi tudi smučam na bližnjem smučišču. Drugače pa najraje ležim doma na kavču. (smeh)

Bi življenje in delo v tujini priporočili tudi drugim?
V srednji šoli sem si želel, da bi nekoč delal v tujini. Želja se je uresničila! To je vsekakor velik izziv: delati v tujini, še posebno v Ameriki. Tu sem si nabral veliko izkušenj, ne le na kariernem področju, temveč tudi za življenje. Vsakemu, ki ima željo po delu in življenju v tujini, to nedvomno priporočam, saj poleg izkušenj in novih znanj pridobiš ali nadgradiš tudi znanje tujega jezika.

Lidija Razložnik